Jak dobierać fugi do płytek? Fuga do szarych, czarnych czy brązowych płytek

Tomasz
Tomasz 92 wyświetleń
11 minut czytania


Fuga zabezpiecza przed przedostawaniem się wody i zabrudzeń pomiędzy płytki, a ponadto zwiększa przyczepność płytek do podłoża oraz chroni ich krawędzie. Aspekt funkcjonalny to jedno, pozostaje jeszcze estetyka. Umiejętnie dobrana fuga jest w stanie podkreślić kolor płytki, a nawet może grać pierwsze skrzypce w całej aranżacji. Przeczytaj, jakie spoiny pasują do ciemnych, a jakie do jasnych płytek oraz czym się kierować, dobierając fugi do płytek drewnopodobnych, imitujących kamień bądź wielobarwnych.

Jak dobierać fugi do płytek?Jak dobierać fugi do płytek?

Dobór fugi – jakie są zasady?

Aby odpowiednio dobrać kolor fugi, trzeba uwzględnić wielkość, kształt, kolor, tworzywo oraz sposób ułożenia płytek. Jest to szczególnie istotne w przypadku płytek z kamienia naturalnego, gdzie nieostrożny wybór może całkowicie zniszczyć urok całej kompozycji.

Zasadniczo, można wyróżnić dwa podejścia, które pomogą nam dobrać kolor fugi:

  1. Postawienie na fugę o kolorze jak najbardziej zbliżonym do barwy płytek

Fuga w odcieniu zbliżonym do koloru płytek pozwala stworzyć na ścianie lub na podłodze aranżację jednolitą pod względem kolorystycznym. Daje to wrażenie harmonijnej przestrzeni, ale czasami sprawia, że piękno płytek nie zostaje dostatecznie wydobyte, bo wszystko optycznie zlewa się ze sobą. Często optymalne rozwiązanie to wybrać fugę o ton ciemniejszą bądź jaśniejszą od koloru płytek.

  1. Wybór fugi o barwie kontrastującej z kolorem płytek

Jeżeli fuga tworzy delikatny kontrast, pomaga to uwydatnić formę, rozmiar, rodzaj, proporcje czy układ płytek. Wprowadza również pewien porządek i geometryczny podział do kompozycji. Silniejsze kontrasty trzeba dobierać z dużą rozwagą, bo to już opcja dla bardziej odważnych – wyjątkowo mocny akcent w aranżacji. Gdy decydujemy się na intensywne kolory fugi, uważajmy, by nie przesadzić – płytki powinny mieć wówczas bardzo stonowany kolor, najlepiej bez żadnych dodatkowych wzorów.

Kontrastująca fuga do płytekKontrastująca fuga do płytek

Kontrastująca fuga do płytek

Jak dobrać kolor fugi – co jeszcze jest ważne?

Fugi powinny być dobrane nie tylko do płytek, ale także do stylu aranżacji całego pomieszczenia i użytych w nim kolorów sufitu, ścian, mebli czy dodatków. Jeśli mamy w domu płytki, które nie są zniszczone i nadal nam się podobają, tylko fuga wymaga odświeżenia, to możemy pozostawić starą spoinę. Dostępne na rynku farby pozwolą na łatwą i szybką zmianę jej koloru lub po prostu sprawienie, by wyglądała jak nowa.

Pod uwagę należy wziąć również kwestie czysto praktyczne. Jeśli chcesz przez dłuższy czas cieszyć się nienaganną czystością, wybierz fugę ciemniejszą – na jasnych wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia są od razu bardziej widoczne.

Jaka fuga do danego koloru płytek?

Odpowiedni kolor fugi można dobrać, sugerując się barwą płytek lub wzoru, który się na nich znajduje. Jeżeli wybierzemy podobny odcień, uzyskamy dość stonowaną kompozycję, a jeśli zupełnie inny – efekt będzie znacznie bardziej wyrazisty.

W przypadku płytek wielokolorowych unikajmy dodawania kolejnych barw – fuga powinna być neutralna lub jak najbardziej zbliżona odcieniem do jednego z kolorów zastosowanych na powierzchni płytki. Należy ponadto pamiętać, że zbyt jasna lub zbyt ciemna fuga w stosunku do płytek daje efekt kratek. Na ogół jest to niepożądane, chyba że mówimy o designerskich wnętrzach.

Jaka fuga do szarych płytek?

Wybierając fugę do szarych płytek, trzeba uwzględnić ich tonację. Do odcieni ,,zimnych” będzie pasował chłodny odcień fugi, a do ,,ciepłych” – ciepły. Spoina może być o ton jaśniejsza lub o ton ciemniejsza.

Choć szare płytki najczęściej wypełnia się szarą fugą, to może ona być też w innym kolorze – beżowym, kremowym, a nawet złotym. Czasami warto pokusić się też o odważne odcienie ciemnej zieleni bądź czerwieni. Ciekawy efekt można uzyskać w przypadku płytek imitujących szary kamień – ich wzór doskonale podkreśli srebrna fuga.

Sprawdzą się również klasyczne fugi białe i czarne, ale trzeba pamiętać, by uwzględnić wielkość pomieszczenia. Biała fuga do szarych płytek to połączenie, które dobrze wygląda w ciasnym wnętrzu, np. małej łazience, bo pomoże je optycznie powiększyć i rozjaśnić (co ma szczególne znaczenie, jeśli brakuje dostępu światła słonecznego).

Czarna fuga i szare płytki to już znacznie bardziej wyrazista kompozycja. Może dawać wrażenie większego zaciemnienia, dlatego nada się raczej do większych, dobrze oświetlonych pomieszczeń (najlepiej z oknami od strony południowej).

Jasna fuga z szarymi płytkami Jasna fuga z szarymi płytkami

Jasna fuga z szarymi płytkami

Jaka fuga do czarnych płytek?

W pobliżu ciemnych płytek na ogół dobrze prezentują się grafitowe fugi oraz te w ciemniejszych odcieniach szarości. Sprawiają, że cała kompozycja nabiera ponadczasowej elegancji. Czarne fugi do czarnych płytek raczej nie są polecane, gdyż mogą zbytnio przyciemnić całą aranżację i dać efekt jednolitej, czarnej płyty na ścianie – chyba że dokładnie o taki rezultat nam chodzi!

Można też wybrać biały kolor spoiny, która wspaniale podkreśli kształt czarnych kafelków. W designerskich projektach warto dobrać fugę czerwoną lub wzbogaconą brokatem (ten drugi typ największe wrażenie robi w połączeniu z płytkami o błyszczącej powierzchni). Połyskujące fugi wymagają jednak odpowiedniego oświetlenia, najlepiej w postaci mocnych światełek punktowych, które pomogą stworzyć efekt błyszczącej poświaty.

Łazienka z czarnymi płytkami i białą fugąŁazienka z czarnymi płytkami i białą fugą

Łazienka z czarnymi płytkami i białą fugą

Jaka fuga do brązowych płytek?

Zależy to przede wszystkim od konkretnego odcienia brązu. Do ciemniejszych płytek, zgodnie z zasadą podobieństwa, należy dobrać brązową spoinę lub coś z ciemnych odcieni szarości. Delikatny kontrast pomoże natomiast stworzyć kremowa lub beżowa fuga. Jasnobrązowe kafelki świetnie zaprezentują się w towarzystwie podobnej do nich fugi kremowej lub o barwie kawy z mlekiem. Sprawdzić się może również biała spoina lub przeciwnie – ciemnobrązowa.

Brązowe płytki na tarasie Brązowe płytki na tarasie

Brązowe płytki na tarasie

Białe płytki – jaka fuga?

Do białych płytek mamy zasadniczo dwie możliwości – albo czarna fuga na zasadzie kontrastu, albo nieodróżniająca się biała fuga. Przewagą tej pierwszej opcji jest fakt, że białe fugi łatwiej się brudzą i z czasem mogą żółknąć. Czarny kolor fugi sprawia też, że białe płytki nabierają wyrazistości.

Nieco odważniejszym wyborem będą srebrne fugi, które mogą dodać charakteru całej aranżacji. Do białych płytek może też pasować szara fuga, zwłaszcza gdy chcemy urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym bądź skandynawskim. W stylu glamour świetnie sprawdzą się brokatowe fugi do płytek, a do wnętrz retro nadają się złote (zwłaszcza gdy połączymy je ze złotymi akcesoriami, np. armaturą).

Łazienka z białymi płytkami na podłodze Łazienka z białymi płytkami na podłodze

Łazienka z białymi płytkami na podłodze

Jak dobrać fugę do wielkości płytek?

W przypadku drobnych płytek czy aranżacji mozaikowych warto wybrać fugę w jasnym odcieniu lub białą. Można pokusić się też o nieco kontrastujące kolory, które pomogą wyeksponować kafelki. Duża płytka podłogowa czy ścienna będzie na ogół najlepiej wyglądała w otoczeniu fugi o zbliżonym do niej odcieniu, dając elegancki, nowoczesny efekt.

Jaka szerokość fugi do płytek w zależności od ich wielkości? Do wielkoformatowych zaleca się fugę co najmniej 3-5 mm, do mniejszych płytek (np. popularny format 10×10 cm) wystarczy 2 mm, a w przypadku mozaiki fugi mogą być nawet milimetrowe.

Jak dobrać fugę do rodzaju płytek?

Bardziej ozdobne płytki lub ułożone w fantazyjny sposób najlepiej dopełnić jakimś dyskretnym odcieniem fugi, np. bielą. Dzięki temu unikniemy efektu nadmiaru i pstrokacizny. Jeśli mamy płytki drewnopodobne lub imitujące kamień naturalny, fuga powinna być jak najbardziej neutralna, z tej samej palety barw, aby podkreślać ich piękno, ale nie wysuwać się na pierwszy plan. Z kolei fuga do płytek jednolitych może mieć znacznie odważniejszy kolor.

Jaki rodzaj fugi wybrać? Fuga cementowa vs epoksydowa

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje wypełnień do płytek, ale najbardziej podstawowy podział wyróżnia fugę cementową oraz epoksydową. Płytki na ogół układa się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienka, dlatego fuga musi się charakteryzować wysoką odpornością na wodę.

Świetnym wyborem będą spoiny cementowe z dodatkiem uszlachetniających materiałów, które można ułożyć nawet w kabinach prysznicowych. Dobrej jakości fuga cementowa elastyczna szybko wysycha, nie niszczy się pod wpływem ścierania i nie jest podatna na zabrudzenia czy rozwój pleśni.

Równie wytrzymała jest fuga epoksydowa do płytek, która po zaschnięciu wygląda trochę jak plastik. Na ogół zachowuje się w nienagannym stanie przez długie lata, ale w końcu może ulec uszkodzeniom czy zabrudzić się i wówczas konieczna będzie jej wymiana na nową.

Fugi epoksydowe charakteryzują się ponadto wysokim stopniem gładkości, nie blakną i nie wchłaniają tłuszczu oraz substancji chemicznych. Doskonale nadają się do spoinowania płytek ceramicznych oraz gresowych. Zarówno fugi cementowe z dodatkiem uelastyczniających polimerów, jak i fugi epoksydowe sprawdzą się, jeśli planujemy w domu ogrzewanie podłogowe.

Jak dobrać kolor fugi do płytek? Podsumowanie

Raz położona fuga powinna wystarczyć na długie lata. Oprócz jakości spoiny, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej wygląd – jeśli źle dobierzemy kolor fugi do płytek, możemy w ten sposób zepsuć całą aranżację.

Są dwie ogólne zasady, którymi należy się kierować – podobieństwa i kontrastu. Do jasnych płytek możemy zatem dobrać zarówno jasny, jak i ciemny kolor fugi i podobnie jest w przypadku ciemnych kafelków. Ponadto trzeba pamiętać, że do płytek drewnopodobnych, imitujących kamień, wzorzystych czy wielokolorowych dobiera się jak najbardziej neutralne fugi.Source link

OTAGOWANO:
Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz