Jak czyścić skórzane meble – domowe sposoby

Jak czyścić skórzane meble i jakich środków używać? Właściwe czyszczenie mebli ze skóry jest kluczowe w ich użytkowaniu. Prawidłowe stosowanie preparatów, również tych stworzonych w domu, sprawia, że skórzanymi meblami będziemy cieszyć się latami.

Tomasz
Tomasz 118 wyświetleń
4 minut czytania

Jak czyścić skórzane meble i jakich środków używać? Właściwe czyszczenie mebli ze skóry jest kluczowe w ich użytkowaniu. Prawidłowe stosowanie preparatów, również tych stworzonych w domu, sprawia, że skórzanymi meblami będziemy cieszyć się latami.

Około 90 proc. mebli skórzanych jest wykonana z jednobarwnych farbowanych powierzchniowo skór gładkich – przeważnie matowych lub w delikatnie błyszczącym wykończeniu.

Czyszczenie mebli skórzanych możemy przeprowadzać domowymi sposobami, jak i specjalnymi preparatami. Te dobre nie zawierają rozpuszczalników, które mogą przecież uszkodzić skórzaną powierzchnię.

Jak czyścić skórzane meble – domowe sposoby

W przypadku obić skórzanych ważne jest to, by regularnie je odkurzać. Wystarczy raz w tygodniu – podczas porządków.

Kanapę, sofę czy fotel ze skóry z powodzeniem można czyścić mieszaniną składającej się z wody i mydła (lub płatków mydlanych). W roztworze zanurzamy ściereczkę, którą trzeba wycisnąć bardzo dokładnie – nadmiar wody szkodzi skórze. Przecieramy powierzchnię mebla. Zdarza się, że ciężko dostać się w zakamarki, więc zamiast ścierki albo gąbki lepiej użyć szczoteczki do zębów. Pamiętajmy, by nie trzeć za mocno obić skórzanych, bo je uszkodzimy.

Czyszczenie mebli skórzanych
Autor: GettyImages Skórzane meble są idealnym dopełnieniem klasycznego wnętrza. Niestety są one podatne na zabrudzenia

Środki do pielęgnacji mebli skórzanych

Oprócz domowych sposobów raz na jakiś czas powinno używać się specjalistycznych preparatów do skórzanych mebli. Na rynku znajdziemy je bez problemu – sprzedawane są najczęściej w zestawach.

Możemy tez pokusić się o samodzielnie zrobienie środka do czyszczenia skóry. Tworzy się go na bazie mleka, terpentyny oraz oleju (w równych proporcjach) oraz 10 proc. roztworu octu. Miksturę wmasowujemy kolistymi ruchami w wybrany mebel skórzany.

Jeśli jednak wybierzemy gotowe środki do czyszczenia mebli ze skóry, to taki zestaw zwykle składa się z: preparatu czyszczącego i kremu ochronnego (często dołączona jest do nich specjalna szmatka lub gąbka do czyszczenia). Kupimy je w sklepach z meblami skórzanymi, w zakładach tapicerskich i niektórych supermarketach.

Meble skórzane
Autor: Photo by Chastity Cortijo on Unsplash Meble skórzane wymagają odpowiedniej pielęgnacji

Czyszczenie obić ze skóry wymaga regularności i odpowiednich preparatów. Jeśli będziemy systematyczni, to na pewno skórzane meble posłużą nam lata!

Mycie i impregnacja mebli skórzanych

Po zakończeniu czyszczenia, na powierzchnię mebla nanosimy krem ochronny, który zabezpiecza skórę przed zabrudzeniami i sprawia, że staje się ona miękka i przyjemna w dotyku. Gdy skóra jest mocno zanieczyszczona, zaplamiona herbatą, kawą czy sokiem, najlepiej zastosować silniejszy preparat.

Brud, który głęboko wniknął w skórę, w miejscu oparcia głowy i na podłokietnikach skutecznie usuną dedykowane do tego preparaty. Do odświeżenia starej, sztywnej, zniszczonej skóry możemy zastosować środek, który zmiękcza ją i odnawia. Eliminuje także efekt trzeszczenia charakterystyczny dla starych skór.

Meble skórzane salon
Autor: Photo by Mike Marquez on Unsplash Domowe spsooby i preparaty specjalistyczne do mebli skórzanych to długie lata ich użytkowania

Pielęgnacja mebli ze skóry kolorowej

W sklepach są także specjalne zestawy przeznaczone do pielęgnacji skór kolorowych, tzw. kremy samomaskujące, które stosuje się, gdy skóra się odbarwi oraz retuszujące, nanoszone w miejscach popękanych i splamionych. Produkowane są w kilkunastu najczęściej spotykanych kolorach. Pozwalają odzyskać zadowalający wygląd skórom starym, spękanym i wyblakłym.

Skóra ekologiczna jak czyścić

Meble obite skórą ekologiczną przeważnie czyści się tak jak naturalną, czyli wodą z mydłem. Trzeba pamiętać o tym, by nie używać preparatów na bazie alkoholu, nafty czy wosku. Gdy ich użyjemy ekoskóra zaczyna sztywnieć, a w efekcie pękać.

Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz